Skip to main content

Najlepsze kursy języka angielskiego
w Grudziądzu

Angielski dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Nauka przez naturalną aktywizację języka

Jako mama 2-latki zauważyłam, że dzieci niesamowicie chłoną język obcy. Piosenki wierszyki, wyliczanki po angielsku, córka znała szybciej niż po polsku.

Magdalena Pulchny

Dlaczego tak ważny jest wczesny start nauki języka? Ponieważ dzieciom sprzyja w tym anatomia, mają elastyczny język, który jest w stanie wypowiedzieć każdy dźwięk, jak również znajdują się w fazie wyczulenia na język, mając bardzo wyczulony słuch, dzięki czemu rozróżnią każdy dźwięk.

Magdalena Pulchny

Historia

Powstaje ABC Baby English

Początek naszej językowej przygody to rok 2013. Wtedy właśnie zaczęła raczkować nasza pracownia ABC Baby English. Pomysł pojawił się, gdy jako mama dwuletniego dziecka obserwowałam jego niezwykłą otwartość na język. Tak małe dzieci niesamowicie chłoną język obcy bez żadnych barier, w najbardziej naturalny sposób. Angielskie słówka i rymowanki, tzw. nursery rhymes przyswajane są równie szybko, jak polskie!

Szukałam bezskutecznie miejsca, gdzie moje dziecko mogłoby wspólnie z rówieśnikami przeżywać swoją językową przygodę. Chciałam, by maluszki mogły podczas zabawy chłonąć angielski, osłuchiwać się z innym dźwiękiem i różną od polskiej intonacją.

Postanowiłam więc wykorzystać własne umiejętności. Metodykę i pedagogikę poznałam i udoskonaliłam na studiach w kolegium językowym i studiach magisterskich. Wiedziałam więc, że wczesny kontakt z językiem angielskim przyniesie ogromne korzyści, takie jak poprawny akcent, odpowiednia intonacja i wpłynie pozytywnie na ogólny rozwój.

Zajęłam się przygotowywaniem scenariuszy zajęć i przygotowywaniem pomocy dydaktycznych. Jako perfekcjonistka musiałam być pewna, że zajęcia będą zarówno ciekawe dla małych, ale bardzo wymagających uczniów, jak i odpowiednio przeprowadzone pod względem językowym, metodycznym. Postanowiłam rozpocząć w przedszkolu. Pierwsze zorganizowane zajęcia przeprowadziłam dla cudownych trzylatków oraz grupki dwuletnich i młodszych maluszków, które na zajęcia przychodziły z rodzicami.

Sprzyjające opinie siłą napędową

Pierwsze opinie na temat zajęć były niezwykle pozytywne. Dzieci lubiły chodzić na zajęcia, chciały wracać, a poza tym, rodzice słyszeli swoje dzieci mówiące nie tylko słowa, ale i całe zwroty po angielsku. Dodatkowo miały doskonałą wymowę i potrafiły poprawiać innych!

Nauka języka rozpoczęta w tak wczesnym wieku w ABC Baby English ułatwiała dzieciom naukę w szkole, o czym informowali nas zadowoleni rodzice. Kolejnym atutem było to, że dzieci po ukończeniu naszych kursów nie miały barier w komunikacji z osobami anglojęzycznymi! Angielski stawał się dla nich narzędziem komunikacji na równi z językiem polskim.

Każda taka wiadomość dodawała mi skrzydeł. Jeszcze więcej energii zaczęłam poświęcać na rozwój kursów, udoskonalanie warsztatu i wszędzie znajdowałam inspiracje, by zajęcia były jeszcze bardziej interesujące oraz by coraz więcej dzieci miało możliwość w nich uczestniczyć.

Czas dzieliłam między dwie największe pasje - moje dzieci i dom oraz ABC Baby English. Pierwsza pomagała udoskonalać drugą i odwrotnie. Nieustannie brałam udział w szkoleniach, także tych online przeprowadzanych w krajach gdzie świadomość dwujęzyczności była na znacznie wyższym poziomie.

Powiększenie zespołu

Zajęć w zaprzyjaźnionych przedszkolach - Tom Bomabadil przy ul. Gąsiorowskiego i Klub Kubusia przy ul. Hallera przybywało. Coraz większa świadomość rodziców powodowała, że z tygodnia na tydzień dzieci było coraz więcej. Nadszedł więc czas by powiększyć zespół o kogoś równie mocno, jak ja przekonanego o niezwykle istotnej roli języka angielskiego w rozwoju dziecka. Szukałam kogoś pełnego dobrej energii i o wysokich kompetencjach. I tak dołączyła do nas Ania Pałasz.

ABC zaczęło się intensywnie rozrastać. Poza zajęciami dodatkowymi pod nasze skrzydła trafiały dzieci z wielu grudziądzkich przedszkoli oraz z okolicznych miejscowości. Zaczynaliśmy działać wszędzie tam, gdzie świadomi i zdeterminowani rodzice szukali najlepszej opcji nauki języka dla swoich dzieci.

Wraz z upływem czasu przedszkolaczki dorastały i rozpoczynały naukę w szkołach podstawowych. Ku naszej wielkiej radości tak dzieci, jak i rodzice chcieli nadal z nami współpracować i rozwijać umiejętności językowe. Powiększyliśmy więc zespół o panią Justynę, a wkrótce dołączyła do nas pani Marzenka.

Naszedł czas, by stworzyć ABC Junior English - obejmowała ona klasy szkoły podstawowej przy Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Chełmińskiej, jak i filię w Rogóźnie, gdzie dzieci szkolne miały dostęp do innowacyjnych metod nauki języka.

Powstaje ABC Business English

Pracując z maluchami zauważyłam, że także dorośli poszukują kursów dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Zaczęliśmy więc jednocześnie prowadzić zajęcia z dorosłymi w firmach, zainteresowanych angielskim ogólnym, jak i biznesowym. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że mówimy o dwóch zupełnie innych światach, ale z drugiej okazało się, że motywacja i przyjemność uczenia się, bez względu na wiek, są kluczowymi elementem sukcesu.

Nowa, własna pracownia

Nie ustawaliśmy w poszukiwaniu sposobów na ciągłe doskonalenie naszych kursów i dlatego pojawił się kolejny pomysł, tym razem na stworzenie wlasnego miejsca. Przestrzeni przyjaznej dzieciom i bogatej w niezbędne do nauki języka angielskiego, nowoczesne pomoce dydaktyczne. Ten odważny plan miał szansę na zrealizowanie dzięki mojemu mężowi Łukaszowi. To on wyszukał budynek, w którym swoim budowlanym okiem, w ruinach, dostrzegł potencjał i spełnienie moich marzeń.

Chełmińska 76a została naszym nowym adresem. W trakcie budowy i oczekiwania pomagał nam nieustający doping i wsparcie zarówno od rodziców, jak i dzieci. Wszyscy czekaliśmy z ogromną niecierpliwością!

Rezultaty przeszły nasze oczekiwania. Piękne sale czekały, by wypełniły je wesołe głosy naszych uczniów - Pracownia ABC miała swoje miejsce!

Wyzwanie w realiach pandemii

I wtedy stało się to, czego nikt nie przewidział, nadszedł czas pandemii. Na szczęście doświadczenie wyniesione ze szkoleń i nasze proaktywne nastawienie do pokonywania trudności pozwoliły nam na rozpoczęcie nauki on-line zaledwie w kilka dni!

Zajęcia zdalne otworzyły przed nami ogromne nowe możliwości dotarcia do dzieci z przedszkoli z różnych miast Polski, takich jak: Toruń, Rumia, Gdynia, Bydgoszcz. Ogromnie cieszyło nas to, że z nami dzieci miały codzienny dostęp do lekcji jak najlepiej dobranych do ich wieku i potrzeb.

Nowe perspektywy

W czasie, gdy nauczanie i codzienna praca przeniosła się w tryb online, jeszcze w roku szkolnym 2020/2021 Pracownia ABC rozpoczęła proces licencyjny metody Teddy Eddie. Czekał nas szereg szkoleń, spotkań oraz warsztatów, dzięki którym stałyśmy się w pełni gotowe do nauczania dzieci w wieku 2-7 lat innowacyjną metodą Teddy Eddie – jako jedyny licencjonowany ośrodek w Grudziądzu.

Pierwsze półkolonie letnie i zimowe w Pracowni

Dzięki nowej siedzibie po raz pierwszy zorganizowaliśmy półkolonie językowo-tematyczne dla dzieci oraz młodzieży. Dzięki dużemu zaufaniu ze strony rodziców, każdy z naszych turnusów cieszył się dużym zainteresowaniem. Wspólnie z uczestnikami półkolonii odkrywaliśmy Grudziądz, uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach i spotkaniach, uczyliśmy się angielskiego i po prostu – dobrze się bawiliśmy.

Więcej kursantów – więcej lektorek

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszymi kursami językowymi w kolejnym roku szkolnym, do kadry dołączają Ania, Martyna oraz Julia.

Centrum przygotowań do egzaminów Cambridge

W roku szkolnym 2021/2022 Pracownia ABC została oficjalnie centrum przygotowań do egzaminów Cambridge dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jesteśmy w stałej łączności z centrum egzaminacyjnym w Toruniu. Nasi kursanci z grup szkolnych uczestniczą w kursach, których zakres materiału odpowiada kolejnym stopniom zaawansowania językowego. Dzieci mogą monitorować swoje postępy przystępując do próbnej sesji egzaminów w Pracowni. Jeśli osiągną wysokie wyniki i zakwalifikują się do oficjalnych egzaminów Cambridge, nasi uczniowie mogą uzyskać ważny certyfikat, który jest honorowany na całym świecie.

Cały rok stacjonarnie

Pomimo kolejnych fal pandemii, Pracowni ABC udało się przeprowadzić swoje kursy językowe dla dzieci i młodzieży w całości stacjonarnie. Oprócz budynku Pracowni, prowadzimy zajęcia Teddy Eddie również w filii w Przedszkolu Sióstr Zmartwychwstanek. Co więcej, nasze lektorki cały czas prowadziły także zajęcia w grudziądzkich przedszkolach niepublicznych oraz licznych grudziądzkich firmach.

Kolejne etapy rozwoju

Z roku na rok nasze kursy językowe przyciągają coraz więcej i więcej kursantów. Z tego powodu rozpoczęliśmy kursy dla Juniorów w filii na Marinie oraz w Szkole Podstawowej w Sztynwagu. Do naszego zespołu dołączyła Klaudia.

Nasze wartości

Rozwój

Nauczamy i same lubimy się uczyć. Nieustanne szukamy nowych inspiracji, nowoczesnych rozwiązań, podnosimy swoje kwalifikacje, aby wspólnie nam kadrze i Wam kursantom, dobrze i skutecznie się pracowało.

Relacje

Budowanie relacji to świadoma i wspólna praca. Wierzymy, ze ta umiejętność to kompetencja 21 wieku.

Pasja

Uwaga, nasza pasja do tego co robimy jest zaraźliwa. Z nami pokochasz i nauczysz się języka angielskiego.

Metody nauczania w PracowniABC

Mózg dziecka jak gąbka

Czy wiedzieliście, że mózg dziecka jest biologicznie przystosowany do nauki i zbudowany tak, by chłonąć informacje? Ta mała „gąbka” chłonie informacje w zaskakującym tempie! Przez pierwsze miesiące życia dziecko uczy się dźwięków, słuchając ich, a dopiero z czasem zaczyna je naśladować. Wiedząc to, wykorzystujemy ten naturalny proces również w przypadku nauczania języka angielskiego – w pierwszej fazie staramy się oswoić dzieci z nowym językiem. W tym celu, przez większą część zajęć zwracamy się do naszych uczniów w języku angielskim. Oczywiście są to proste słowa i zwroty, przystosowane do wieku i możliwości dzieci. Nasi mali uczniowie bardzo szybko przyswajają nowy język. Nie mają również oporów w posługiwaniu się nim w późniejszych fazach nauki.

Metoda TPR (Total Physical Response)

Jako lektorzy, nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje i doskonalimy warsztat. Korzystamy ze sprawdzonych, skutecznych metod nauczania, jak również nowatorskich rozwiązań. Opieramy się na metodzie znanej jako TPR (Total Physical Response), czyli metodzie reagowania ciałem, której założeniem jest naturalne koordynowanie nauczania języka z ruchem. Ucząc dzieci języka, zachęcamy je do naśladowania ruchów oraz wykonywania prostych poleceń, co ułatwia zapamiętywanie i pozwala lepiej skupić uwagę dziecka na przekazywanych treściach.

Immersja językowa - zanurzenie w języku

Ufamy również metodzie tzw. immersji językowej, czyli zanurzeniu w języku angielskim i otaczaniu nim dziecka z każdej możliwej strony. Dzieci w zasadzie nie czują, że czegokolwiek się uczą, ponieważ proces ten przebiega bardzo naturalnie, w formie gier i zabaw, pozwalających przemycić to, czego chcemy je nauczyć. Wykorzystujemy moc bajek, piosenek, wierszyków i prostych rymowanek. Posiadamy niezliczoną ilość gadżetów, ale również przedmiotów codziennego użytku, po które chętnie sięgamy. Mamy w swoich zbiorach znane i cenione tytuły książkowe, takie jak The Very Hungry Caterpillar czy The Gruffalo. Nie boimy się również sięgać po multimedia, które dzieci oczywiście uwielbiają.

Efektywna nauka języka angielskiego

W procesie nauki ważne są dla nas również założenia metody naturalnej, która zakłada nauczanie języka w prostej, naturalnej formie, z użyciem gestów oraz mimiki. Proces nauczania języka powinien być dla dziecka przyjemny i przebiegać w atmosferze bezpieczeństwa oraz poczuciu akceptacji. Tylko dzięki temu nauka języka może być efektywna, a uczniowie mogą podświadomie chłonąć przekazywaną im wiedzę. 

Bardzo ważne jest dla nas pozytywne wzmacnianie całego procesu poprzez chwalenie i docenianie postępów małych słuchaczy. Zależy nam, aby nauka języka w naszej Pracowni była pozytywnym doświadczeniem, a nasi uczniowie chcieli do nas wracać. Świadomie odchodzimy od typowych, szkolnych metod nauki i staramy się ją „odczarować”, aby nasi uczniowie przełamywali bariery językowe i potrafili posługiwać się językiem w życiu codziennym.

Metoda Teddy Eddie

Teddy Eddie to metoda nauczania języka angielskiego dla dzieci w wieku 2-7 lat, która łączy naukę z zabawą. Zajęcia są pełne komunikacyjnego użycia języka, wykorzystują gry, zabawy ruchowe, piosenki, historyjki i karty obrazkowe. Metoda została stworzona w odpowiedzi na potrzeby rodziców i nauczycieli, którzy odczuwali brak aktywnego mówienia w innych kursach dla małych dzieci. Zajęcia koncentrują się na komunikacji językowej i mają na celu zadowolenie dziecka, aby polubiło naukę języka obcego. Zajęcia prowadzone są przez wyselekcjonowanych lektorów, którzy przechodzą odpowiednie szkolenia. Metoda Teddy Eddie oferuje także kontakt lektora z rodzicami, raporty o postępach dziecka oraz liczne materiały edukacyjne, takie jak podręcznik, płyta CD, mini-książeczka i aplikacja Plac Zabaw. Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymują dyplom i nagrodę.

Nasz zespół

Pracownię ABC English tworzą ludzie - zespół wykwalifikowanych lektorów, którzy pasją do języka angielskiego zarażają każdego w swoim otoczeniu.

Lektorzy

Magdalena Pulchny

Magdalena Pulchny

Założyciel i lektor

angielski ogólny, biznesowy i specjalistyczny, dzieci szkolne

Julia Rozmus

Lektor Junior English, Teddy Eddie

 

Julia Rosmus
Anna Kawałkowska

Anna Kawałkowska

Lektor Baby English, Teddy Eddie

 

Marzena Samborska

Lektor Junior English

 

dzieci szkolne, egzamin 8-klasisty

Marzena Samborska
Eliza Tomczyk

Eliza Tomczyk

Lektor angielskiego ogólnego i biznesowego

 

Ewa Markuszewska

Lektor Junior English, Baby English, Teddy Eddy
Ewa Markuszewska

Niz Kamal

Native speaker - konwersacje, angielski ogólny i biznesowy

Martyna Kawska

Opiekunka i lektorka metody Teddy Eddie, lektorka Junior English, kurs maturalny
Martyna Kawska
Klaudia Laskowska

Klaudia Laskowska

Lektorka Junior English, Teddy Eddie

Instruktorzy

Przemysław Modliborski

Robotyka i programowanie

 

Przemysław Modliborski

Czekamy na Państwa w Pracowni ABC, chętnie opowiemy o naszych kursach i co najważniejsze, nauczymy angielskiego, bo komunikacja i propagowanie znajomości języka angielskiego to nasz cel!

Chcemy również podziękować naszym uczniom, rodzicom i wszystkim przyjaciołom szkoły za zaufanie i wsparcie.

See you soon!